Kopytka tradycyjne z serem twarogowym

Kopytka tradycyjne z serem twarogowym dla kobiety w ciążyKopytka tradycyjne wzbogacone serem twarogowym to znakomita propozycja dla kobiety w ciąży. Kopytka są  niedrogie  i łatwe w wykonaniu. Dlatego zachęcam przyszłe mamy, aby sporządzały same tego typu dania i nie kupowały gotowych wyrobów .

Składniki: ok. 1,3 kg ziemniaków, 250 g sera twarogowego półtłustego lub chudego, 400 g mąki pszennej, 2 jaja,  sól do smaku, mąka do podsypywania stolnicy.

 Wykonanie: umyte i obrane ziemniaki ugotować we wrzącej i osolonej wodzie, krótko odparować (aby nie wchłaniały dodatkowej mąki). Ostudzić, zmielić razem z twarogiem lub przepuścić przez praskę. Wyłożyć na stolnicę, wbić jaja, dodać przesianą mąkę, szczyptę soli i wszystkie składniki szybko połączyć. Delikatnie wyrobić. Ciasto podzielić na 6 części. Z każdej formować wałek o średnicy 2-3 cm, pamiętając o podsypywaniu stolnicy mąką. Wałek spłaszczyć nożem, pokroić skośne kluski. Gotować we  wrzącej i osolonej wodzie z dodatkiem łyżki oleju. Gdy wypłyną jeszcze kilka sekund delikatnie gotować, wyjmować łyżką cedzakową na duży talerz lub  półmisek. Tak przygotowane kopytka mogą stanowić dodatek do dania obiadowego np. do gulaszu. Świetnie też smakują z sosem beszamelowym i brokułami lub z samym masłem.

Grażyna Tuchmacher

Szanowny Gościu, witam Cię na mojej stronie dotyczącej zdrowego odżywiania w ciąży. Odżywianie i higiena w ciąży to podstawa przyszłego zdrowia dziecka. Mam nadzieję, że porady i wskazówki, które tutaj znajdziesz okażą się dla Ciebie pomocne. Polecam również uwadze swoją książkę Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej, która została wydana przez krakowskie wydawnictwo „Impuls”. W książce przyszła mama znajdzie informacje o wartościach odżywczych podstawowych produktów żywnościowych, ich zestawianiu w posiłkach oraz prawidłowym odżywianiu się podczas ciąży. Książka zawiera proste przepisy kulinarne z kuchni tradycyjnej oraz współczesnej, które mam nadzieję znajdą uznanie wśród młodych czytelniczek. Kilka stron poświęconych jest higienie ciała oraz kosmetykom wskazanym podczas ciąży.


dieta w ciy
Artykuły