Naleśniki z konfiturą z dyni to znakomita propozycja na podwieczorek lub kolację na jesienne chłody.

naleśniki z konfiturą z dyni

naleśniki z konfiturą z dyniKonfitura z dyni

Składniki: 1,5 kg dyni, 2 średniej wielkości jabłka, 0,7 kg cukru, kilka goździków, sok z ½ cytryny, ½ szklanki wody.

Wykonanie: dynię starannie umyć, obrać, usunąć pestki, wyciąć miąższ. Miąższ można zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub pokroić w mniejszą kostkę. Jabłka obrać, skropić sokiem z cytryny, rozdrobnić podobnie jak dynię. Wszystko zasypać cukrem i odstawić na ok. godzinę. Wodę zagotować z goździkami. Zalać przygotowaną dynię z jabłkami, gotować na małym ogniu, często mieszając. Należy pamiętać, aby podczas smażenia konfitury zbierać z wierzchu tworzącą się pianę. Część konfitura odłożyć d na nadzienie do naleśników. Gdy masa odparuje i zgęstnieje przełożyć na gorąco do wcześniej przygotowanych (umytych i wyparzonych) słoiczków do wysokości ok. 1-2 cm poniżej wieczka. Wykorzystać do deserów, nadzień słodkich.

Ciasto naleśnikowe

Składniki na ciasto: szklanka mleka, szklanka wody, 2 duże jajka lub 3 średnie, szklanka mąki tortowej lub luksusowej (160 g), 3 łyżki mąki jaglanej (40 g), duża łyżka oleju BIO do ciasta, sól himalajska do smaku, łyżka oleju do smażenia.

Wykonanie: do naczynia wlać mleko, olej, wybić sparzone wcześniej jajka i zmiksować składniki. Wsypać przesianą mąkę pszenną i jaglaną, dodać szczyptę soli, połączyć składniki mikserem. Dodawać stopniowo wodę, aż ciasto uzyska jednolitą lejącą konsystencję. Smażyć naleśniki z obu stron na rozgrzanej patelni (w razie potrzeby dodać kilka kropli oleju na patelnię). Tradycyjne naleśniki są cienkie, do dyni możemy przygotować nieco grubsze. Na każdy naleśnik nałożyć dużą łyżkę konfitury z dyni. Zwijać w rulon. Pokroić na mniejsze porcje. Podawać na zimno lub ciepło.