brukselkaBrukselka należy do warzyw kapustnych, swoim kształtem i wyglądem  zupełnie przypomina malutką kapustkę. Jest  cudownym warzywem prozdrowotnym, działa niczym naturalny lek. Przeciwdziała czynnikom rakotwórczym, głównie  pomaga w hamowaniu rozwoju raka jelita grubego i żołądka. Odtruwa jelita i zapobiega zaparciom. Usuwa zmęczenie, dodaje energii, zwiększa witalność, poprawia nastrój, zwalcza stres. Pobudza procesy krwiotwórcze  dzięki obecności kwasu foliowego, co ma istotne znaczenie dla kobiety w ciąży. Kwas foliowy ważny jest też w produkcji hormonów szczęścia.


Brukselka
to znakomite źródło witamin: dostarcza witaminę C, która zwiększa ochronę immunologiczną organizmu, stabilizuje też funkcje mózgu; witaminę A  niezbędną do prawidłowego procesu widzenia i właściwego nawilżenia oka, wzrostu komórek, daje ładną cerę; witaminy z grupy B, korzystnie wpływające na system nerwowy, pamięć i koncentrację, zwłaszcza witamina B1. Ponadto witaminy z grupy B regulują prawidłową przemianę  węglowodanową w organizmie. Do tej grupy należy również witamina H, zapobiegająca łojotokowi i wypadaniu włosów. Nadaje dodatkowo włosom piękny wygląd i połysk, wzmacnia paznokcie.  W brukselce nie brak jest witaminy K o działaniu przeciwkrwotocznym.  W brukselce znajdziemy też minerały. Na uwagę zasługują potas i magnez.  Potas  o działaniu moczopędnym, stanowi przeciwwagę dla sodu, którego spożywamy w nadmiarze. Potas wspólnie z magnezem korzystnie wpływają na serce, regulują prawidłowy jego rytm. Magnez działa antystresowo i przeciwdepresyjnie. Obok potasu zapobiega nocnym skurczom łydek.

Ważne jest, aby brukselkę  nabywać świeżą, zieloną, która jest w sprzedaży począwszy od października do końca marca. Mrożona traci blisko połowę zawartości tiaminy czyli witaminy B1. Brukselkę należy spożywać koniecznie po obróbce cieplnej, nie jeść jej na surowo. W procesie gotowania z brukselki  ulatniają się bowiem substancje, które utrudniają wchłanianie jodu z produktów spożywczych. Jod jest niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Sposób obróbki termicznej ma też wpływ na smak brukselki. Należy ją gotować w większej ilości wody  z dodatkiem  niewielkiej ilości  soli i cukru, koniecznie pierwsze 10 minut bez przykrycia, wówczas związki goryczkowe łatwo się ulatniają. Proces gotowania należy rozpoczynać wrzucając kapustkę do wrzącej, a nie zimnej wody. W ten sposób skracamy czas obróbki cieplnej do minimum.  Dodatek pół szklanki mleka do gotującej się brukselki znacznie poprawia jej walory smakowe. Kapustka jest delikatniejsza i słodsza. Brukselka świetnie smakuje posypana parmezanem lub innym serem z dodatkiem niewielkiej ilości surowego masła. Dodatek tłuszczu  pomaga w przyswojeniu przez organizm witamin A i K.