konfitura z pigwyPigwa należy do owoców stosunkowo mało popularnych w naszym kraju, dojrzewa od września do października. Zerwane owoce zielone dojrzewają w warunkach domowych w ciągu 3 trzech tygodni. Krzewy lub drzewka z pięknymi żółtymi owocami pigwy głównie zdobią ogródki. A szkoda, gdyż  pigwa wykazuje działanie lecznicze i odżywcze. Pomaga w leczeniu przeziębień, wszelkich infekcji, wzmacnia układ immunologiczny organizmu, uszczelnia naczynia krwionośne, obniża ciśnienie. Pigwa to znakomite źródło witaminy C, witamin z grupy B, minerałów – potasu, magnezu, fosforu, żelaza, miedzi.

konfitura z pigwyOwoce pigwy są twarde, w smaku dość cierpkie, mocno kwaśne, mało soczyste, równocześnie bardzo aromatyczne. Nie nadają się do bezpośredniego spożycia, dlatego najlepiej je wykorzystać na przetwory, np. syropy, konfitury. Z pigwy sporządza się też nalewki, ale te nie zaleca się kobietom w ciąży z uwagi na zawartość alkoholu, który jest szkodliwy dla rozwijającego się płodu. Z kolei syrop czy konfitura z owoców pigwy doskonale przydadzą się w okresie jesienno-zimowym dla wzmocnienia i uodpornienia organizmu.

konfitura z pigwyKonfitura z owoców pigwy

Składniki: 5 dojrzałych owoców pigwy, 1 duże jabłko słodko-kwaśne, ¼ świeżo wyciśniętego soku z cytryny, szklanka cukru, 1/3 szklanki wody.

Wykonanie: owoce opłukać pod bieżącą zimną wodą, pigwę obrać i zetrzeć na tarce grubych oczkach, przełożyć do rondla i zasypać cukrem. Podlać gorącą wodą, wstawić na mały ogień, przykryć na krótko. W tym czasie obrać cienko jabłko, skropić sokiem z cytryny, pokroić na mniejsze cząstki. Rozdrobnione jabłko dodać do pigwy, całość wymieszać i gotować bez przykrycia na wolnym ogniu, dość często mieszając drewnianą łyżką. Konfitura z pigwy jest gotowa po ok. 45 minutach odparowywania. Przełożyć do sterylnych małych słoiczków lub na mały talerzyk. Konfiturę można od razu wykorzystać do herbaty, twarożku, sera koziego.