bananyBanany  – popularne owoce południowe. Są smaczne i odżywcze, zasobne w węglowodany, dzięki czemu czujemy się szybko nasyceni. Węglowodany to ważna i potrzebna energia dla mózgu, bez której nie mogłyby zachodzić żadne biochemiczne procesy.  Banany są naturalnym lekiem, gdyż neutralizują i zmniejszają wydzielanie soków żołądkowych, w tym kwasu solnego, co łagodzi objawy nadkwasoty. Wręcz wyściełają błonę śluzową żołądka, co  zapobiega  w przyszłości powstawaniu nadżerek i wrzodom żołądka. Jest to istotne dla kobiet w ciąży, które często uskarżają się na zgagę i nadkwaśność.

Banany też koją nerwy, wpływają na dobry i spokojny sen. Obniżają poziom cholesterolu, regulują zbyt wysokie ciśnienie. Banany to bardzo dobre źródło potasu, który zapobiega zmęczeniu, arytmii serca, bólom mięśni, nocnym skurczom łydek. Potas korzystnie wpływa na zachowanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, co przypadku nadmiernego solenia potraw jest istotne. Zbyt duże dawki sodu powodują zatrzymanie wody w organizmie, w konsekwencji opuchlizny nóg (dość częste u  kobiet w ciąży), nadmierne obciążenie pracy nerek, co z kolei zwiększa ryzyko nadciśnienia. Banany dostarczają też  sporo witamin:  A dzięki której możemy zachować ładną cerę, paznokcie, włosy i dobry wzrok;  C – wzmacnia układ odpornościowy (immunologiczny), zapobiega infekcjom, uszczelnia naczynia włosowate. Z kolei witaminy z grupy B korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego, poprawiają nastrój, regulują wszelkie przemiany zachodzące w organizmie.

Banany zmiksowane z mlekiem czy jogurtem naturalnym stanowią pyszny i zdrowy napój odżywczy nie tylko dla kobiet w ciąży. Dodane do porannej owsianki wprowadzą nas w dobry nastrój, dodadzą energii na wiele godzin.