surówka z seleraSeler  należy do popularnych warzyw, dostępnych przez cały rok. Zarówno ugotowany jak i surowy ma istotne znaczenie w naszej kuchni. Występuje w dwóch formach: korzeniowej i zielonej naci. Seler posiada specyficzny aromat dzięki obecności olejków eterycznych.  Wzbogaca smak  rosołów, zup jarzynowych,  sałatek i surówek. Seler  to warzywo, które jest naturalnym lekiem, o czym nie wszyscy wiedzą. Przedłuża młodość, daję urodę, spokój i zdrowie. Jest bardzo pomocny w leczeniu zaburzeń trawiennych, poprawia pracę jelit, ułatwia wypróżnianie co ma istotne znaczenie dla kobiet w ciąży. Niszczy zarówno grzyby jak i bakterie, dezynfekuje jamę ustną i odświeża oddech. Już po zjedzeniu małego kawałka selera odczuwamy jego dobroczynne działanie na języku, na którym gromadzą się często bakterie w znacznej ilości. Seler je likwiduje i odkaża w ten sposób.

Seler korzystnie wpływa na pracę nerek i pęcherza moczowego, działa przeciwbakteryjnie na te narządy.  Posiada właściwości moczopędne, usuwa nadmiar wody z organizmu, co jest korzystne dla kobiet w ciąży, gdyż często w tym stanie dochodzi do opuchlizn nóg. Seler pomocny jest w leczeniu wszelkich infekcji związanych z przeziębieniem, ułatwia odksztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach, rozrzedza ją. Seler, zarówno korzeń jak i zielona jego część, jest znakomitym źródłem witamin z grupy B, dzięki czemu działa uspokajająco i relaksacyjnie na mózg i układ nerwowy,  pomaga w bezsenności. Nać dodatkowo dostarcza dużych dawek witaminy C i A. Witamina C jest nieodzowna w procesie przyswajania żelaza w organizmie, dzięki czemu wpływa na hemoglobinę (składnika krwi).  Zielona część selera jest znakomitym źródłem kwasu foliowego, dlatego dobrze jest dodawać posiekaną nać do surówek, sałatek, zup. W formie surowej kwas foliowy nie ulega takim stratom jak podczas gotowania, co należy uwzględniać przy sporządzaniu potraw z udziałem selera. Seler jest też źródłem minerałów, m.in. potasu, fosforu, wapnia, w niewielkich ilościach żelaza.

Składniki na surówkę: seler średniej wielkości, jabłko słodko-kwaśne, sok z ½ cytryny,  łyżka posiekanego koperku, 200 ml jogurtu typu greckiego, sól, pieprz do smaku.

Wykonanie: seler dokładnie opłukać, obrać ze skórki.  Zetrzeć na tarce o dużych oczkach, skropić połową soku z cytryny. Jabłko*  po umyciu zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Skropić pozostałym sokiem. Całość delikatnie połączyć, dodać jogurt, posiekany koperek , przyprawić do smaku odrobiną soli i pieprzu. Wymieszać i wyłożyć do szklanego naczynia. Surówka z selera  w połączeniu z jabłkiem jest bardzo aromatyczna i delikatna w smaku. Doskonale się komponuje z mięsem, pierogami, makaronami.

 *Jeżeli jabłko jest woskowane, co wyczuwa się po potarciu powierzchni palcami,  należy go obrać ze skórki. Woskowanie jest zabiegiem konserwującym, przedłużającym świeżość jabłek. Dlatego najlepiej nabywać owoce ze sprawdzonych źródeł, gdzie nie stosuje się chemii.