Omlet z nadzieniem pokrzywowym
Pokrzywa jest pospolitą rośliną, rośnie na dziko w zaroślach, lasach, łąkach, działkach ogrodowych. Zaliczana jest do „apteki żywności” o dużym spektrum zastosowania, zarówno w kuchni, lecznictwie i kosmetyce. Pokrzywa może być jak najbardziej co jakiś czas planowana w diecie w ciąży, gdyż dostarcza sporo karotenów, wapnia, żelaza, fosforu. Ponadto znajdziemy w pokrzywie potas, jod, sód, witaminę C, B2 i K. Witamina K wpływa na właściwą krzepliwość krwi, zapobiega krwawieniom w ciąży. Dzięki obecności żelaza przeciwdziała anemii, usuwa stany zmęczenia. Witamina C wzmacnia organizm, zwiększa odporność, uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega infekcjom i powikłaniom po przeziębieniach . Witamina B2 zapobiega zajadom czyli pękaniom w kącikach ust. Podobnie jak inne witaminy z grupy B działa kojąco na system nerwowy. Garbniki i flawonoidy zawarte w pokrzywie odtruwają organizm, ułatwiają wchłanianie wapnia w organizmie. Pokrzywa posiada właściwości przeciwalergiczne. Pomocna jest też w leczeniu cukrzycy i dny moczanowej. Szampony na bazie pokrzywy zapobiegają wypadaniu włosów, łojotokowi, wzmacniają włosy, nadają im połysk i piękny koloryt.
Pokrzywa może być wykorzystana do sporządzenia napoju herbacianego. Wystarczy kilka listków włożyć do filiżanki i zalać wrzątkiem. Odczekać kilkanaście minut i herbatka jest gotowa. Do takiego napoju można dodać łyżeczkę soku z cytryny i pół łyżeczki miodu. W gorące dni pysznie smakuje z kostkami lodu. Picie herbatki z pokrzywy jednak nie zaleca się kobietom, które mają problemy z nerkami. Pokrzywa bowiem działa moczopędnie i może nadmiernie obciążyć nerki. Pokrzywę możemy traktować w kuchni jak szpinak i podobnie ją wykorzystywać do sporządzania zup, jako dodatek do sałatek, twarożków, nadzień do naleśników, omletów, jajecznicy. Należy jednak pamiętać, aby zbierać młode listki i zrywać z góry pierwsze cztery, które zachowują najwyższą wartość odżywczą. Pokrzywę należy wówczas sparzyć 2-3 minutki i dopiero po takim zabiegu można wykorzystać do przygotowania potraw. Zabieg ten powoduję, że pokrzywa nie parzy. Pokrzywa dobrze się przechowuje w formie suszu i mrożonki.
Omlet z nadzieniem pokrzywowym
Składniki na omlet: 2 jajka, łyżka wody, sól, łyżeczka oleju do smażenia.
Nadzienie: 100 g pokrzywy, 1 ugotowana marchewka, łyżeczka masła, ½ łyżeczki lubczyku, łyżeczka suszonych wiórków pomidorowych, ząbek czosnku, sól, pieprz kolorowy do smaku, natka pietruszki do dekoracji.
Wykonanie: w pierwszej kolejności przygotować nadzienie – pokrzywę sparzyć 2-3 minutki, posiekać drobno, przełożyć na patelnię, dodać masło, lubczyk sól, pieprz do smaku. Całość krótko zeszklić, aż masło się rozpuści. Marchewkę zetrzeć na tarce o dużych oczkach, połączyć z pokrzywą, dodać wiórki pomidorowe, posiekany czosnek, przyprawić do smaku. Sporządzić omlet: jaja wbić do małej miseczki, dodać sól, wodę i roztrzepać widelcem na jednolitą masę jajeczną. Przelać na rozgrzaną patelnię z tłuszczem. Gdy omlet częściowo zetnie się, wyłożyć na jego połowę nadzienie z pokrzywy. Nadmiar masy jajecznej wylać pod spód omletu za pomocą łopatki i krótko dosmażyć. Gotowy omlet złożyć na pół, posypać posiekaną natką pietruszki.
You must be logged in to post a comment.