Gęś piecona z żurawiną i jabłkami
Gęsina należy do bardzo zdrowego mięsa drobiowego, a przy tym wyborna i delikatna w smaku. Polska gęś jest popularna i bardzo ceniona w Europie, głównie na rynku niemieckim. Obecnie dostępna gęś tzw. owsiana ze specjalnej hodowli, należy do luksusowego drobiu. Znajduje coraz więcej smakoszy i częściej gości na naszych stołach. Należy nadmienić, że chów polskiej gęsi odbywa się w warunkach ekologicznych. Karmi się je paszami zielonymi, dopiero na trzy tygodnie przed ubojem gęsi otrzymują wyłącznie owies. Wpływa to korzystnie na wysoką wartość odżywczą i smakowitość mięsa gęsiego, które nie zawiera szkodliwej chemii. Gęsina dostarcza zdecydowanie więcej pełnowartościowego białka w porównaniu z innym drobiem i mięsem wieprzowym. Nie brak też witamin z grupy B (B1, PP), A i E. Z minerałów sporo jest żelaza, magnezu, fosforu. W porównaniu z innym drobiem, mięso gęsie dostarcza zdecydowanie więcej zbawiennych dla serca kwasów omega 3 i 6. Zawarty w gęsinie tłuszcz posiada wręcz właściwości lecznicze, jest wskazany w walce z nadciśnieniem i w profilaktyce chorób nowotworowych.
Mięso gęsi znakomicie nadaje się do pieczenia z nadzieniem z jabłek, gruszek, żurawiny, śliwek suszonych czy pomarańczy. Z przypraw świetnie się komponuje z gęsiną majeranek, jałowiec, rozmaryn. Proponuję gęś pieczoną z nadzieniem z żurawiny i jabłek.
Składniki: gęś mrożona lub swieża w całości o wadze ok. 4 kg, 5-6 szt. średniej wielkości jabłek słodko – kwaśnych, 3 duże łyżki konfitur z żurawin, sól, 2 łyżki majeranku, kilkanaście ziaren jałowca.
Wykonanie: odmrożoną* gęś opłukać pod bieżącą wodą, osuszyć ręcznikiem papierowym. Posolić wewnątrz i na zewnątrz. W moździerzu rozgnieść ziarna jałowca, natrzeć nim gęś, oprószyć dokładnie majerankiem. Wnętrze gęsi posmarować konfiturą z żurawiny. Przyprawioną gęś pozostawić na kilka godzin w chłodnym miejscu. Następnie przygotować jabłka, opłukać, pokroić na ósemki, nadziać nimi wnętrze. Gęś piec początkowo przez 25-30 minut w temp. ok. 200 stopni C, następnie temperaturę piekarnika zmniejszyć do 170-175 stopni. Łączny czas pieczenia od momentu włożenia gęsi powinien wynosić ok. 2 godzin 15 minut. Podczas pieczenia co pół godziny koniecznie podlewać wierzch gęsiny , początkowo wytapiającym się tłuszczem, a na godzinę przed zakończeniem procesu cieplnego odrobiną zimnej wody. Nadmiar tłuszczu od razu zlewać, aby się nie przypalił. Upieczoną gęś wyporcjować, podawać z żurawiną i kapustą czerwoną. Z dodatków skrobiowych dobrze się komponują ziemniaki, ryż brązowy, kasza gryczana.
* Gęś odmrażać przez 3-4 doby w temperaturze ok. 4 stopni C (w lodówce). Nie należy mięsa odmrażać w temperaturze pokojowej, gdyż następują zbyt duże wycieki soków komórkowych, co wpływa bardzo niekorzystnie na jakość i smakowitość gęsiny.
You must be logged in to post a comment.