Dieta w ciąży – kokos na zgagę i nudności
Kokos – owoc palmy kokosowej, to znakomite źródło cennych składników odżywczych. Zanim dostaniemy się do wnętrza kokosa należy go umiejętnie otworzyć. Za pomocą korkociągu otwieramy jeden z trzech ciemnych otworów. Po czym zlewamy wodę kokosową, która jest naturalnym napojem izotonicznym, o delikatnym słodkawym smaku. Posiada skład zbliżony do osocza ludzkiej krwi. Woda kokosowa obfituje w wapń, potas, magnez. Napój ten pozbawiony jest alergenów. Wskazany w ciąży, gdyż doskonale nawadnia organizm, co jest istotne w tym szczególnym okresie. Również łagodzi objawy związane ze zgagą i nudnościami. Woda kokosowa dostarcza kwas laurynowy występujący naturalnie w matczynym mleku, który wzmacnia układ odpornościowy. Działa antybakteryjnie, antywirusowo, posiada właściwości przeciwgrzybiczne.
Chcąc uzyskać mleczko kokosowe musimy w pierwszej kolejności rozbić kokos za pomocą młotka, dość mocno obstukując skorupę, aż owoc pęknie na pół. Następnie za pomocą nożyka nacinamy biały miąższ na podłużne paski i małymi kawałkami wyjmujemy z wnętrza. Czynność ta wymaga nieco czasu i cierpliwości. Uzyskany miąższ trzeba jeszcze obrać z resztek brązowej skórki. Wszystko zalewamy wrzącą wodą (2 szklanki) i miksujemy ok. 1-2 minut. Po zmiksowaniu całość odcedzamy przez gazę lub czystą bawełnianą ściereczkę. W ten sposób uzyskujemy mleczko i wiórki kokosowe. Mleczko po schłodzeniu można przechować 1-2 dni. Uzyskane domowym sposobem wiórki należy podsuszyć w piekarniku w temp. 60-70ºC. W przeciwieństwie do kupnych, nasze wiórki kokosowe nie zawierają konserwantów, dlatego powinno się je zużyć w ciągu kilku dni.
Domowe mleczko kokosowe jest pysznym napojem, można go łączyć ze świeżo wyciśniętym sokiem pomarańczowym, jabłkowym. Stanowi smaczny, orzeźwiający i odżywczy napój chłodzący. Jest źródłem wapnia, potasu, magnezu, fosforu, żelaza, witamin z grupy B, kwasu foliowego, aminokwasów, białka, zdrowych tłuszczów, błonnika, węglowodanów, przeciwutleniaczy. Mleczko kokosowe poprawia pracę układu pokarmowego i jelit. Chroni kości i zęby przed ubytkiem wapnia, co często ma miejsce w ciąży. W handlu możemy nabyć mleczko kokosowe, które niestety zawiera konserwanty.
Wiórki kokosowe są również smaczne i zdrowe jak mleczko kokosowe. To bogate źródło błonnika pokarmowego, który pobudza pracę jelit (perystaltykę), a tym samym zapobiega zaparciom, na które często narzekają kobiety w ciąży. Wiórki kokosowe obfitują w zdrowe kwasy tłuszczowe, dzięki którym obniżają poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi, tym samym dają korzystny układ lipidów we krwi. To bardzo dobre źródło kwasu foliowego, żelaza, potasu, miedzi, witamin z grupy B. Wiórki kokosowe z uwagi na swoje walory dietetyczne oraz delikatny i charakterystyczny smak doskonale się komponują z jogurtami, musli, płatkami owsianymi, zupami, deserami, ciastami, truflami, sałatkami owocowymi. Dekorują torty i inne wypieki.
You must be logged in to post a comment.