Granaty – owoce młodości i płodności
Owoce granatowca uprawiane od kilku tysięcy lat, w wielu kulturach uznawane były za symbol młodości, miłości i płodności. Sok z granatu wręcz uznawano w starożytnych Chinach za lek na długowieczność. Hipokrates postrzegał owoce granatów jako lek o szerokim spektrum działania. Wspomagały leczenie bezpłodności, impotencji, utrzymywały ciało w dobrej kondycji fizycznej, odmładzały. Granaty to owoce bardzo soczyste, słodkie i orzeźwiające. Swoją słodycz zawdzięczają obecności glukozy w znacznych ilościach ( do 19 %.). Są źródłem sporej dawki witaminy C (wpływa na odporność, uszczelnia naczynia krwionośne); żelaza (zapobiega anemii), wapnia (mocne zęby, kości), kwasów organicznych, białka roślinnego. Owoce te zawierają pyszny miąższ wraz z dużą ilością soczystych nasion. Dlatego wykorzystywane są do produkcji soku, który wykazuje właściwości lecznicze.
Owoce granatów to owoce dla osób w każdym wieku. Kobieta w ciąży powinna również uwzględniać granaty w swojej diecie. Według naukowców owoce te chronią mózg płodu przed jego niedotlenieniem. Poza tym jak większość owoców wzmacniają układ immunologiczny, chronią przed infekcjami, przeziębieniami, łagodzą katar.
Z uwagi na spore dawki naturalnych fitoestrogenów, owoce granatowca powinny być uwzględnianie przez kobiety w okresie menopauzy, gdyż granat łagodzi objawy przekwitania. Z kolei mężczyźni powinni się zainteresować tym owocem, gdyż korzystnie wpływa on na pracę gruczołu krokowego, chroni przed rakiem prostaty. Granat wykazuje zbawienny wpływ na układ krążeniowo-sercowy, redukuje złogi tłuszczowe nagromadzone przez lata, tym samym udrażnia tętnice , zapobiega zawałom i udarom.
W kuchni owoce granatów mogą być wykorzystywane do sałatek, surówek, galaretek owocowych, dekoracji deserów.
You must be logged in to post a comment.