Naleśniki z mąką jaglaną z nadzieniem twarogowym
Mąka jaglana dodana w określonej proporcji do ciasta naleśnikowego czyni je bardzo delikatnym, smacznym i zdrowym. Mąkę taką można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub zmielić kaszę jaglaną w młynku od kawy. Mąka jaglana podobnie jak kasza dostarcza witamin z grupy B, witaminę E, dużo potasu, żelaza, wapnia, fosforu, reguluje pracę układu pokarmowego, oczyszcza organizm z toksyn. Co ważne nie zawiera glutenu. Jednak należy pamiętać, że ciasta nie sporządzi się bazie samej mąki jaglanej, konieczna jest też mąką tradycyjna pszenna, aby wykorzystać gluten w niej zawarty, który stabilizuje właściwości wypiekowe i wiążące ciasta. Do naleśników można dodać dowolne nadzienie: mięsne, warzywne, z twarogu, z konfiturami. Proponuję tradycyjne z serem twarogowym dodatkiem rodzynków.
Składniki na ciasto: szklanka mleka, szklanka wody, 2 duże jajka, szklanka mąki luksusowej(160 g), 3 pełne łyżki mąki jaglanej (40 g), duża łyżka oleju BIO do ciasta, sól himalajska do smaku, łyżka oleju do smażenia. Nadzienie: 350 g dobrego twarogu półtłustego, 3-4 duże łyżki jogurtu naturalnego, 2 garści rodzynków BIO, cukier do smaku.
Wykonanie: do naczynia wlać mleko, olej, wybić sparzone wcześniej jajka i zmiksować składniki. Wsypać przesianą mąkę pszenną i jaglaną, szczyptę soli, połączyć składniki mikserem. Dodawać stopniowo wodę, aż ciasto uzyska jednolitą lejącą konsystencję. Smażyć naleśniki z obu stron na rozgrzanej patelni, dodając kilka kropli oleju na patelnię. W międzyczasie przygotować nadzienie: twaróg dokładnie rozgnieść widelcem, dodać jogurt, cukier do smaku, opłukane rodzynki i wszystkie składniki wymieszać. Naleśniki smarować przygotowanym nadzieniem, składać w chusteczkę. Podawać od razu na ciepło. Naleśniki można dodatkowo podsmażyć na maśle i posypać cukrem pudrem, ale zwiększa to zdecydowanie kaloryczność potrawy.
You must be logged in to post a comment.