Twaróg domowy
Twaróg domowy może być pyszną niespodzianką. Bardzo łatwo można go wyprodukować w warunkach domowych. Jest smaczny, soczysty i świeżutki. Taki twaróg pamiętam z mojego dzieciństwa. Potrzebne jest nam trochę dobrego zsiadłego mleka, które też można sporządzić w warunkach domowych. Najlepiej kupić butelkowane mleko od krowy EKO), o zawartości 3,8-4,5 % tłuszczu (jest do nabycia w dobrych sklepach, dopuszczone na rynek EWG). Mleko takie jest naturalne i pełnowartościowe, pełne żywych kultur bakterii, wapnia, potasu, magnezu oraz witamin A, D, E i z grupy B.
Aby uzyskać kwaśne mleko wystarczy świeże mleko postawić w ciepłym i zacienionym pomieszczeniu, najlepiej w kamionkowym dzbanku, z dala od nasłonecznienia. Po dwóch dobach mleko jest ukwaszone. Możemy też nabyć dobrej jakości gotowe zsiadłe mleko i z niego przygotować twarożek. Powstałą serwatkę podczas podgrzewania mleka można wykorzystać na racuchy. Wówczas nic się nie zmarnuje.
Składniki: ok. 800 g zsiadłego dobrego mleka
Wykonanie: zsiadłe mleko przelać do płaskiego szerszego rondla, ustawić na ogniu. Podgrzewać na małym płomieniu, od czasu do czasu mieszając drewnianą łyżką. Gdy serwatka oddzieli się od skrzepu, należy całość delikatnie przelewać na bardzo gęste sito lub przez gazę. Ważne jest, aby pod sito lub gazę podstawić mały garnuszek lub rondelek, w ten sposób zbierzemy serwatkę, którą wykorzystamy do innych celów. Łyżką delikatnie przyciskamy uzyskany twarożek, aby dokładnie odcedzić serwatkę. Pozostawić jeszcze na ok. pół godziny na sicie. Następnie przełożyć na talerzyk. Twaróg od razu jest gotowy do spożycia. W razie konieczności można go przechować w lodówce do dwóch dni. Taki twarożek doskonale smakuje z owocami, konfiturą, ze szpinakiem, rzodkiewką, kiełkami z rzodkiewki, rzeżuchy. Można też wykorzystać jako nadzienie do naleśników, omletów, dodatek do zup kremów.
You must be logged in to post a comment.