Czarne jagody – smaczne i zdrowe

czarne jagody - smaczne i zdrowekoktajl z zcarnych jagódCzarne jagody należą do bardzo smacznych i zdrowych owoców leśnych. Sezon na jagody trwa bardzo krótko, zbiór przypada na lipiec. Można spożywać je na surowo jako deser, również sporządzić z nich koktajl mleczno–owocowy. Doskonale smakują w pierogach polanych ze śmietanką. Można też  wykorzystać je jako dodatek owocowy do ciasta. Czarne jagody wykazują działanie lecznicze. To znany  naturalny lek z babcinej apteki. Suszone jagody zwalczają biegunki. Podobnie jak czarna porzeczka, jagody zawierają antocyjanozydy, które działają na bakterie E. coli, będące częstą przyczyną ostrych biegunek zakaźnych. Z kolei surowe jagody są znakomite na zaparcia. Z uwagi na znaczne ilości składników przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych zwalczają infekcje, pomocne są w leczeniu przeziębień. Czarne jagody wzmacniają naczynia krwionośne, hamują ich uszkodzenia, zabezpieczają je przed tworzeniem się zmian miażdżycowych. Dzięki obecności w owocach naturalnych substancji leczniczych, obniżają poziom złego cholesterolu (LDL), równocześnie podnoszą poziom dobrego cholesterolu (HDL). Zapobiegają w ten sposób chorobom serca i udarom mózgu. Regulują poziom cukru we krwi.  Korzystnie działają  na prawidłowy proces widzenia. Czarne jagody obfitują w witaminy: C, A, z grupy B oraz  minerały: selen, cynk, mangan, miedź.

Koktajl z czarnych jagód

Składniki: 250 g jagód, 450 ml zsiadłego mleka, duża łyżka miodu wielokwiatowego.

Wykonanie: jagody starannie opłukać pod bieżącą wodą, osączyć na sicie. Przełożyć do miksera, dodać zsiadłe mleko, miód. Wszystkie składniki zmiksować. Przelać do wysokiej szklanki. Od razu spożyć.

Grażyna Tuchmacher

Szanowny Gościu, witam Cię na mojej stronie dotyczącej zdrowego odżywiania w ciąży. Odżywianie i higiena w ciąży to podstawa przyszłego zdrowia dziecka. Mam nadzieję, że porady i wskazówki, które tutaj znajdziesz okażą się dla Ciebie pomocne. Polecam również uwadze swoją książkę Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej, która została wydana przez krakowskie wydawnictwo „Impuls”. W książce przyszła mama znajdzie informacje o wartościach odżywczych podstawowych produktów żywnościowych, ich zestawianiu w posiłkach oraz prawidłowym odżywianiu się podczas ciąży. Książka zawiera proste przepisy kulinarne z kuchni tradycyjnej oraz współczesnej, które mam nadzieję znajdą uznanie wśród młodych czytelniczek. Kilka stron poświęconych jest higienie ciała oraz kosmetykom wskazanym podczas ciąży.


dieta w ciy
Artykuły