gołąbki z kapusty włoskiej
z mięsem drobi

Gołąbki z kapusty włoskiej z mięsem drobiowym. Kapusta włoska wbrew powszechnej opinii sama w sobie nie jest ciężkostrawna i nie obciąża wątroby. Ważne jednak, aby nie sporządzać z niej potraw w połączeniu z mięsami tłustymi, również wędlinami, bo to właśnie te produkty żywnościowe czynią potrawę ciężkostrawną. Dodatek niewielkiej ilości cukru i masła do potraw z kapusty włoskiej poprawia jej walory smakowe i dietetyczne.  Z uwagi na dużą dawkę żelaza  i kwasu foliowego, zwłaszcza w zielonych liściach kapusty, wskazana również dla kobiet w ciąży.

Składniki: główka kapusty włoskiej, 700 g piersi z kurczaka, ¾ szklanki ryżu,1½ szklanki wody, 3 łyżki oliwy z oliwek, duża łyżka masła, po łyżeczce majeranku i estragonu, pieprz ziołowy, sól do smaku.

Sos: 4 dojrzałe pomidory, ½ cebuli, 2 łyżki oliwy z oliwek, ¼ szklanki śmietany 12% do sosów lub jogurtu naturalnego, sól, cukier do smaku, bazylia suszona, liście świeżej bazylii.

Wykonanie: przygotować farsz do gołąbków: zagotować 1 ½ szklanki wody z dodatkiem soli i 3 łyżek oliwy, wsypać ryż, delikatnie wymieszać i gotować na wolnym ogniu pod przykryciem. Gdy woda odparuje, zdjąć garnek z ognia i pozostawić pod przykryciem do całkowitego napęcznienia ryżu. W międzyczasie opłukać piersi z kurczaka, zdjąć błony, podzielić na mniejsze części i zmielić w maszynce. Mięso wymieszać z ostudzonym ryżem, dodać przyprawy i niewielką ilość soli*. Farsz odstawić w chłodne miejsce. Przygotować kapustę: opłukać, zdjąć pierwsze dwa-trzy liście (wykorzystać na dno garnka podczas gotowania); wydrążyć głąb, kapustę sparzać w gorącej osolonej wodzie z dodatkiem cukru. Zdejmować delikatnie liście. Gdy liście ostygną, pościnać zgrubienia z zewnętrznych części, aby łatwiej się liść zwijał. Na każdy liść nakładać po łyżce farszu, delikatnie zwijać w rulon zamknięty. Na dno dużego garnka wyłożyć liście, dodać masło, układać gołąbki. Podlać niewielką ilością gorącej wody (do 1/3 wypełnionego naczynia) z dodatkiem odrobiny cukru i soli**.  Gotować na wolnym ogniu do momentu, aż gołąbki będą miękkie. Podawać na ciepło z sosem pomidorowym .

Sporządzić sos pomidorowy: pomidory sparzyć, zdjąć skórkę, podzielić na mniejsze cząstki; cebulę obrać, rozdrobnić i zeszklić na patelni z dodatkiem oliwy, dodać pomidory i całość dusić kilkanaście minut. Powstały gęsty sos zmiksować lub przetrzeć przez sito. Przyprawić do smaku solą i cukrem, dodać zioła przyprawowe. Sos podprawić śmietaną lub jogurtem naturalnym. Udekorować świeżą bazylią.

*Nie zaleca się przesadnie solić, gdyż sól zatrzymuje wodę w organizmie, co nie jest     obojętne dla kobiety w ciąży)

**Do wody można dodać zioła przyprawowe do rosołu „EKO” (bez dodatku glutaminianu sodu).