Indyk pieczony z miodem i rodzynkami

indyk pieczony z miodem i rodzynkamiMięso z indyka słynie ze swojej delikatności w  smaku i strukturze, walorów odżywczych. Z uwagi na niską zawartość tłuszczu, równocześnie wysoką zawartość pełnowartościowego białka mięso indycze jest łatwostrawne i dobrze przyswajalne przez organizm człowieka. Jak najbardziej polecane w diecie kobiety będącej w ciąży.

Składniki: pierś (filet) z indyka, dwie garści rodzynków, sól ,majeranek,  1 ½ łyżeczki miodu.

indyk pieczony z miodem i rodzynkamiindyk pieczony z miodem i rodzynkamiWykonanie: rodzynki sparzyć i odsączyć na sicie. Filet z indyka starannie opłukać pod bieżącą zimną wodą, osuszyć ręcznikiem papierowym. Wydrążyć nożem otwór przebiegający po środku wzdłuż piersi, następnie nadziać  wcześniej przygotowanymi rodzynkami.  Pierś posolić, polać rozpuszczonym miodem, oprószyć majerankiem. Włożyć do rękawa spożywczego, zapiąć starannie końcówki.

Mięso piec w nagrzanym wcześniej piekarniku do temp. początkowo 190°C, następnie temperaturę obniżyć do 180°C. Czas pieczenia wynosi 50 – 60 minut, w zależności od wielkości piersi. Nie należy zbyt długo piec mięsa z indyka, aby nadmiernie go nie wysuszyć. Upieczone mięso wyjąć z rękawa, ostudzić, pokroić na plastry. Podawać na zimno z dodatkiem konfitur z borówek, żurawin, również wyśmienicie smakuje z  surówkami z warzyw i owoców.

Grażyna Tuchmacher

Szanowny Gościu, witam Cię na mojej stronie dotyczącej zdrowego odżywiania w ciąży. Odżywianie i higiena w ciąży to podstawa przyszłego zdrowia dziecka. Mam nadzieję, że porady i wskazówki, które tutaj znajdziesz okażą się dla Ciebie pomocne. Polecam również uwadze swoją książkę Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej, która została wydana przez krakowskie wydawnictwo „Impuls”. W książce przyszła mama znajdzie informacje o wartościach odżywczych podstawowych produktów żywnościowych, ich zestawianiu w posiłkach oraz prawidłowym odżywianiu się podczas ciąży. Książka zawiera proste przepisy kulinarne z kuchni tradycyjnej oraz współczesnej, które mam nadzieję znajdą uznanie wśród młodych czytelniczek. Kilka stron poświęconych jest higienie ciała oraz kosmetykom wskazanym podczas ciąży.


dieta w ciy
Artykuły