kalafiorKalafior należy do grupy warzyw kapustnych, podobnie jak brukselka, jarmuż, brokuł. Działa ochronnie i leczniczo na nasz organizm. Posiada silne właściwości przeciwnowotworowe – zapobiega powstawaniu raka jelita grubego i żołądka. Obniża też ciśnienie krwi; działa moczopędnie, zapobiega schorzeniom układu moczowego i chorobom nerek, chroni nogi przed opuchliznami; regeneruje błonę śluzową jelit; posiada właściwości krwiotwórcze.

Kalafior dawniej ceniony był głównie przez biedniejszą społeczność. Jednak z uwagi na  swoje walory dietetyczne i zdrowotne, obecnie coraz częściej gości na naszym stole. Kalafior jest bardzo smacznym, delikatnym i lekkostrawnym warzywem, dlatego znajduje duże uznanie wśród osób o wymagającym podniebieniu. Praktycznie można go podawać do wszystkich  dań zarówno mięsnych, jak i rybnych, surówek, sałatek,  zup kremów i jarzynowych. Znakomicie też smakuje z sosem beszamelowym.

 Kalafior dostarcza dużą dawkę składników odżywczych, w tym  większość minerałów (m.in. potas, sód, magnez, wapń, miedź, żelazo, jod, cynk); witaminy z grupy B (oprócz B12),  K i C, ; 18 aminokwasów*. Niestety podczas procesu gotowania ¾ witaminy C tracimy bezpowrotnie, która jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę. Kalafior w swoim składzie chemicznym posiada olejki eteryczne zawierające związki siarkowe, które wydzielają specyficzną goryczkę i woń podczas obróbki cieplnej.  Dlatego ważne jest w jaki sposób gotujemy kalafior. Proces termiczny należy przeprowadzać w dużej ilości wody, początkowo przez ok. 10 min. bez przykrycia (wówczas nieprzyjemna woń łatwo ulatnia się), potem krótko dogotowywać pod przykryciem.  Do wody poza solą można dodać odrobinę cukru i kilka łyżek mleka, wówczas kalafior jest smaczniejszy i delikatniejszy. Z uwagi na swoje walory odżywcze i smakowe, kalafior powinien znaleźć się w diecie kobiety w ciąży

 *Aminokwas – podstawowa cegiełka niezbędna do budowy białka.