Kluski ziemniaczane

Zdrowe odzywianie w ciąży - kluski ziemniaczaneSkładniki: 2 średniej wielkości ziemniaki (ok. 300 g), ok. 150 g mąki pszennej, 1 duże jajo, sól do smaku, łyżka oleju.

Wykonanie: obrane i opłukane ziemniaki zetrzeć na tarce* o drobnych wiórkowych oczkach. Dodać  całe jajo wcześniej umyte i sparzone, przesianą mąkę, sól. Całość wyrobić na jednolite ciasto, używając łyżki drewnianej.

W międzyczasie zagotować wodę w dużym garnku, posolić, dodać olej. Ciasto ziemniaczane wyłożyć na płytki duży talerz. Metalową łyżką ścinać kluski na gotującą się wodę (kluski formujemy nie większe niż 3×1 cm). Uwaga! Każdorazowo wkładać łyżkę do wrzątku, wówczas kluski nie przyklejają się do niej. Po wypłynięciu klusek gotować je ok. 2 minut. Wyjmować łyżką cedzakową. Tak sporządzone kluski doskonale nadają się jako dodatek skrobiowy do mięs w sosach. Można również podać je jako samodzielny posiłek z masłem, jogurtem naturalnym, mlekiem lub sosem beszamelowym. Oczywiście należy pamiętać o dodatku witaminowym z warzyw. Jak najbardziej zalecane w żywieniu kobiety w ciąży.

*Ciasto ziemniaczane można przygotować za pomocą robota.

Grażyna Tuchmacher

Szanowny Gościu, witam Cię na mojej stronie dotyczącej zdrowego odżywiania w ciąży. Odżywianie i higiena w ciąży to podstawa przyszłego zdrowia dziecka. Mam nadzieję, że porady i wskazówki, które tutaj znajdziesz okażą się dla Ciebie pomocne. Polecam również uwadze swoją książkę Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej, która została wydana przez krakowskie wydawnictwo „Impuls”. W książce przyszła mama znajdzie informacje o wartościach odżywczych podstawowych produktów żywnościowych, ich zestawianiu w posiłkach oraz prawidłowym odżywianiu się podczas ciąży. Książka zawiera proste przepisy kulinarne z kuchni tradycyjnej oraz współczesnej, które mam nadzieję znajdą uznanie wśród młodych czytelniczek. Kilka stron poświęconych jest higienie ciała oraz kosmetykom wskazanym podczas ciąży.


dieta w ciy
Artykuły