Lubczyk – ostrożnie w ciąży

lubczyk - ostrożnie w ciążyLubczyk ogrodowy – naturalny afrodyzjak, uchodzi za symbol i eliksir miłości. Zarówno liście jak i korzeń tej rośliny dawniej służyły do sporządzania napoju miłosnego. Jednak kobieta w ciąży lub planująca zajść w ciążę powinna używać lubczyku z wielkim umiarem. Lubczyk posiada właściwości rozkurczowe i w nadmiernych ilościach może wywołać krwawienia a nawet poronienia w ciąży! Nie należy również sporządzać naparów czy napojów z lubczyku i pijać go w ciąży. W tej kwestii na pewno wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Obecnie lubczyk w kuchni jest wręcz nieoceniony jako aromatyczna przyprawa. Najlepiej jest stosować świeże, młode liście lubczyku. Przyprawa ta wyostrza i poprawia walory smakowe potraw z wołowiny, wieprzowiny, drobiu, dziczyzny. Równocześnie zwiększa ich strawność. Doskonale komponuje się też z rybami. Niewielki dodatek lubczyku wzbogaca smak sałatek, twarożków, masła ziołowego. Świeże, suszone i mrożone liście lubczyku można dodawać do różnych zup, rosołów, potraw na bazie warzyw strączkowych (groch, fasola, soczewica, bób), nadzień, pieczywa. Lubczyk jest też głównym składnikiem popularnej przyprawy „maggi”, kostek rosołowych i bulionowych. Dodaje się go do wielu przypraw ziołowych. Zerwany lubczyk cały z gałązkami lub po oderwaniu świeżych liści można zasuszyć w temperaturze pokojowej w ciągu kilku dni. Nie polecam suszenia w nagrzanym piekarniku, gdyż łatwo liście nadmiernie przypalić, poza tym ten sposób powoduje, że lubczyk traci na swoich walorach smakowych i leczniczych. Suszone liści należy przechowywać w szczelnym słoiczku, w pomieszczeniu zacienionym. Lubczyk świetnie się też mrozi i w tej formie dobrze przechowuje.

lubczyk ostrożnie w ciążyLubczyk również ma zastosowanie jako środek leczniczy wspomagający usuwanie dolegliwości układu moczowego i pokarmowego. Reguluje nadmierną fermentację jelit. Pomocny w leczeniu schorzeń dolnych dróg oddechowych, ułatwia odksztuszanie.

Lubczyk działa moczopędnie.  Posiada  właściwości przeciwzakrzepowe i przeciwmiażdżycowe.

Lubczyk jest wykorzystywany w kosmetyce jako składnik  perfum i olejków do kąpieli aromatycznej.

Grażyna Tuchmacher

Szanowny Gościu, witam Cię na mojej stronie dotyczącej zdrowego odżywiania w ciąży. Odżywianie i higiena w ciąży to podstawa przyszłego zdrowia dziecka. Mam nadzieję, że porady i wskazówki, które tutaj znajdziesz okażą się dla Ciebie pomocne. Polecam również uwadze swoją książkę Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej, która została wydana przez krakowskie wydawnictwo „Impuls”. W książce przyszła mama znajdzie informacje o wartościach odżywczych podstawowych produktów żywnościowych, ich zestawianiu w posiłkach oraz prawidłowym odżywianiu się podczas ciąży. Książka zawiera proste przepisy kulinarne z kuchni tradycyjnej oraz współczesnej, które mam nadzieję znajdą uznanie wśród młodych czytelniczek. Kilka stron poświęconych jest higienie ciała oraz kosmetykom wskazanym podczas ciąży.


dieta w ciy
Artykuły