Dieta w ciąży – Mleko kozie cenne dla kobiety w ciąży

Mleko kozie dla kobiety w ciążyMleko kozie to znakomita alternatywa dla dzieci i kobiet w ciąży źle tolerujących i uczulonych na mleko krowie. Mleko kozie pod względem składu i wartości odżywczej zbliżone jest do mleka kobiecego, dlatego tak dobrze tolerowane przez organizm człowieka. W porównaniu z mlekiem krowim nie powoduje skazy białkowej u dzieci, gdyż zdecydowanie zawiera mniej kazeiny, która odpowiada  za alergie na białko.

Ponadto mleko kozie ma zdecydowanie mniej laktozy (dwucukier), która  w niektórych przypadkach może powodować u człowieka wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, dolegliwości żołądka.  Z upływem lat organizm człowieka coraz mniej wytwarza laktazy – enzymu,  który trawi laktozę z mleka. Stąd dość częste przypadki różnych dolegliwości układu pokarmowego. Kobieta w ciąży źle tolerująca mleko krowie mogłaby w swojej diecie uwzględniać mleko kozie, również jego przetwory. Decyzję o przejściu na mleko kozie dobrze  byłoby skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Mleko kozie w porównaniu z mlekiem krowim jest bardziej kremowe ze względu na większą zawartość tłuszczu, łatwo przyswajalnego przez człowieka. Jest słodkie, ma specyficzny zapach, do którego można się przyzwyczaić. Zawiera więcej witaminy A, witamin z grupy B,  wapnia, fosforu, potasu, jest też dobrym źródłem  kwasów tłuszczowych omega 6. Poza wysokimi walorami odżywczymi mleko kozie posiada cudowne  właściwości prozdrowotne: zapobiega egzemom, schorzeniom układu pokarmowego, chorobom nowotworowym i niedokrwistości;  obniża poziom złego cholesterolu we krwi; zwiększa odporność organizmu; wzmacnia mineralizację kości u dzieci. Dodatkowo dostarcza prebiotyków czyli substancji korzystnie wpływających na mikroflorę jelit. Mleko kozie regeneruje komórki, a tym samym odmładza organizm człowieka i przedłuża życie.

Jako ciekawostkę można dodać, że do produkcji niektórych kosmetyków wykorzystuje się mleko kozie, korzystnie wpływające na cerę.  Kleopatra kąpała się w mleku oślim, które posiada  zbliżone właściwości nawilżające i odmładzające jak mleko kozie, dzięki czemu miała piękną karnację.

Grażyna Tuchmacher

Szanowny Gościu, witam Cię na mojej stronie dotyczącej zdrowego odżywiania w ciąży. Odżywianie i higiena w ciąży to podstawa przyszłego zdrowia dziecka. Mam nadzieję, że porady i wskazówki, które tutaj znajdziesz okażą się dla Ciebie pomocne. Polecam również uwadze swoją książkę Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej, która została wydana przez krakowskie wydawnictwo „Impuls”. W książce przyszła mama znajdzie informacje o wartościach odżywczych podstawowych produktów żywnościowych, ich zestawianiu w posiłkach oraz prawidłowym odżywianiu się podczas ciąży. Książka zawiera proste przepisy kulinarne z kuchni tradycyjnej oraz współczesnej, które mam nadzieję znajdą uznanie wśród młodych czytelniczek. Kilka stron poświęconych jest higienie ciała oraz kosmetykom wskazanym podczas ciąży.


dieta w ciy
Artykuły