Dieta w ciąży – Rzeżucha od jesieni do wiosny

RRzeżucha od jesieni do wiosnyzeżucha ogrodowa kojarzy nam się przede wszystkim z wiosną i okresem wielkanocnym. Praktycznie można ją hodować na parapecie okiennym niemalże przez cały rok od jesieni do wiosny, zanim nastanie lato. Z uwagi na swoje walory odżywcze i zdrowotne powinna być uwzględniana w diecie kobiety ciężarnej.

Rzeżucha ma specyficzny wspaniały zapach i dość pikantny smak. To bogactwo witamin i minerałów, m.in. witamin C, A, K, E, kwasu foliowego; potasu, magnezu, żelaza, wapnia, siarki, manganu, miedzi. Rzeżucha działa korzystnie na nasze zdrowie – wzmacnia organizm człowieka, uodparnia na wszelkie infekcje, posiada właściwości antybakteryjne, działa moczopędnie, wzmacnia układ moczowy, reguluje poziom cukru we krwi, obniża ciśnienie, co ma istotne znaczenie dla kobiety w ciąży. Pobudza apetyt i pracę układu trawiennego, wpływa korzystnie na trzustkę, działa przeciwnowotworowo (należy do dwunastki warzyw krzyżowych antyrakowych). Rzeżucha jest cenna również dla urody, gdyż wzmacnia cebulki włosowe, co zapobiega ich wypadaniu. Ma to istotne znaczenie dla kobiety w ciąży, która często boryka się z tym problemem.

Rzeżuchę ogrodową hoduje się na różne sposoby: na wacie, gazie lub ligninie. Należy ją codziennie zraszać. Ja dodatkowo na spód pod watę daję liście herbaciane, uprzednio wykorzystane do zaparzenia herbaty. Rzeżucha wówczas jest dorodniejsza i bardziej zielona, nawet gdy dostęp promieni słonecznych jest ograniczony. Tak wyhodowaną roślinę po 5-7 dniach można dodawać niemalże do wszystkiego: sałatek, surówek, zup, kanapek, wędlin, masła. Najlepiej rzeżuchę ścinać u nasady, pociąć i posypać potrawę.

Grażyna Tuchmacher

Szanowny Gościu, witam Cię na mojej stronie dotyczącej zdrowego odżywiania w ciąży. Odżywianie i higiena w ciąży to podstawa przyszłego zdrowia dziecka. Mam nadzieję, że porady i wskazówki, które tutaj znajdziesz okażą się dla Ciebie pomocne. Polecam również uwadze swoją książkę Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej, która została wydana przez krakowskie wydawnictwo „Impuls”. W książce przyszła mama znajdzie informacje o wartościach odżywczych podstawowych produktów żywnościowych, ich zestawianiu w posiłkach oraz prawidłowym odżywianiu się podczas ciąży. Książka zawiera proste przepisy kulinarne z kuchni tradycyjnej oraz współczesnej, które mam nadzieję znajdą uznanie wśród młodych czytelniczek. Kilka stron poświęconych jest higienie ciała oraz kosmetykom wskazanym podczas ciąży.


dieta w ciy
Artykuły