Surówka z pora i jabłka

suróka z poraPor jest bardzo smacznym i zdrowym warzywem. Dostępny przez cały rok, dzięki czemu można go dość często wykorzystywać  w kuchni. Por należy do warzyw, które leczą. Posiada właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, przez co korzystnie wpływa na przewód pokarmowy.  Ponadto poprawia ukrwienie, obniża poziom cholesterolu, zapobiega żylakom i hemoroidom.

Z uwagi na ostry, specyficzny smak na surówki wybieramy głównie jaśniejszą część pora, która jest zdecydowanie łagodniejsza i delikatniejsza, co jest ważne dla kobiety w ciąży. Części zielone z pora można zamrozić, następnie wykorzystać podczas sporządzania rosołów, wywarów, zup kremów.

Składniki: por średniej wielkości, duże jabłko słodko-kwaśne, świeżo wyciśnięty sok z jednej cytryny,  łyżeczka cukru.

Wykonanie: por dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Należy zwrócić szczególna uwagę, aby nie pozostał piasek. Na surówkę wykorzystać jaśniejszą część pora.  Przeciąć  wzdłuż i rozdrobnić na półksiężyce. Jabłko umyć, ewentualnie obrać, jeżeli owoc jest woskowany, co można sprawdzić przez dotyk i potarcie. Po obraniu skropić częścią soku z cytryny. Zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Połączyć z porem. Przyprawić do smaku cukrem i pozostałym sokiem z cytryny. Delikatnie wymieszać. Odczekać ok. pół godziny, wówczas surówka nabierze soczystości i bardzo delikatnego smaku.

Grażyna Tuchmacher

Szanowny Gościu, witam Cię na mojej stronie dotyczącej zdrowego odżywiania w ciąży. Odżywianie i higiena w ciąży to podstawa przyszłego zdrowia dziecka. Mam nadzieję, że porady i wskazówki, które tutaj znajdziesz okażą się dla Ciebie pomocne. Polecam również uwadze swoją książkę Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej, która została wydana przez krakowskie wydawnictwo „Impuls”. W książce przyszła mama znajdzie informacje o wartościach odżywczych podstawowych produktów żywnościowych, ich zestawianiu w posiłkach oraz prawidłowym odżywianiu się podczas ciąży. Książka zawiera proste przepisy kulinarne z kuchni tradycyjnej oraz współczesnej, które mam nadzieję znajdą uznanie wśród młodych czytelniczek. Kilka stron poświęconych jest higienie ciała oraz kosmetykom wskazanym podczas ciąży.


dieta w ciy
Artykuły