Szczypiorek z parapetu

Szczypiorek z parapetuSzczypiorek to naturalne zielone witaminy, bardzo zdrowe zioło z „bożej apteki”, które można bez problemu wyhodować na parapecie. Szczypiorek szybko wyrasta z cebulki dymki, którą można nabyć w dobrych marketach lub sklepach ze zdrową żywnością. Jeżeli nie mamy dymki, to możemy wysadzić do ziemi niedużą cebulę. Tak wyhodowane zielone witaminy są zawsze pod ręką i świeże. Uprawa szczypiorku jest prosta. Wymaga jedynie systematycznego podlewania, aby w ciągu tygodnia wyrosła nam pięknie zielona i pachnąca roślina.

szczypiorek z parapetuSzczypiorek cechuje wysoka wartość odżywcza. To znakomite źródło kwasu foliowego, niezbędnego dla kobiety w ciąży; witaminy C, prowitaminy A,  witamin z grupy B, żelaza, potasu, magnezu, wapnia, fosforu, siarki. Zawarte w szczypiorku olejki eteryczne nadają charakterystyczny nieco szczypiący zapach i  smak. Olejki mają  zbawienny wpływ na jelita, pobudzają ich pracę, tym samym zapobiegają zaparciom. Szczypiorek korzystnie wpływa na mikroflorę przewodu pokarmowego, posiada właściwości bakteriobójcze. Zapobiega anemii, pobudza apetyt, uszczelnia naczynia krwionośne, wzmacnia układ odpornościowy.

Szczypiorek może mieć szerokie zastosowanie w kuchni, nie tylko jako element dekoracyjny.  Doskonale nadaje się do sałatek, surówek, twarogów,  potraw z jaj, wszelkich past rybnych, kanapek, jogurtów, dipów, zup, masła ziołowego.

Grażyna Tuchmacher

Szanowny Gościu, witam Cię na mojej stronie dotyczącej zdrowego odżywiania w ciąży. Odżywianie i higiena w ciąży to podstawa przyszłego zdrowia dziecka. Mam nadzieję, że porady i wskazówki, które tutaj znajdziesz okażą się dla Ciebie pomocne. Polecam również uwadze swoją książkę Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej, która została wydana przez krakowskie wydawnictwo „Impuls”. W książce przyszła mama znajdzie informacje o wartościach odżywczych podstawowych produktów żywnościowych, ich zestawianiu w posiłkach oraz prawidłowym odżywianiu się podczas ciąży. Książka zawiera proste przepisy kulinarne z kuchni tradycyjnej oraz współczesnej, które mam nadzieję znajdą uznanie wśród młodych czytelniczek. Kilka stron poświęconych jest higienie ciała oraz kosmetykom wskazanym podczas ciąży.


dieta w ciy
Artykuły