Truskawki w ciąży, źródło kwasu foliowego.

Truskawki to wyjątkowe owoce, ich delikatny i wyjątkowy smak, sprawiły, że stały się ulubionym owocem nie tylko dzieci. Z uwagi na swoje cenne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz bogactwo kwasu foliowego i witaminy C truskawki powinny znaleźć się w jadłospisie kobiety w ciąży. Owoce te, zwłaszcza rodzime zawierają spore dawki manganu (pierwiastek niezbędny w tworzeniu krwi i kości, korzystny dla mózgu i układu nerwowego). Truskawki znakomicie zapobiegają obrzękom kończyn, gdyż dzięki obecności potasu działają moczopędnie. Potas dodatkowo obniża ciśnienie krwi i korzystnie wpływa na układ sercowo naczyniowy. Obecność pektyn w truskawkach korzystnie wpływa na pracę jelit, zapobiegając wzdęciom. Obniżają też poziom złego cholesterolu, usuwają z organizmu metale ciężkie. Truskawki doskonale oczyszczają krew, dostarczają włosom i skórze właściwego pigmentu. Chronią przed nowotworem.

Ważne jest z jakiego źródła pochodzą truskawki. Najlepiej kupować  owoce bezpośrednio od zaprzyjaźnionych rolników czy działkowiczów. Należy unikać truskawek importowanych, które zawierają bardzo duże dawki pestycydów, herbicydów, wosków i innej chemii, szkodliwej dla rozwijającego się płodu i samej kobiety. Mogą nadto wywołać uczulenia w postaci wysypki na twarzy i całym ciele.

truskawki

truskawki

Grażyna Tuchmacher

Szanowny Gościu, witam Cię na mojej stronie dotyczącej zdrowego odżywiania w ciąży. Odżywianie i higiena w ciąży to podstawa przyszłego zdrowia dziecka. Mam nadzieję, że porady i wskazówki, które tutaj znajdziesz okażą się dla Ciebie pomocne. Polecam również uwadze swoją książkę Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej, która została wydana przez krakowskie wydawnictwo „Impuls”. W książce przyszła mama znajdzie informacje o wartościach odżywczych podstawowych produktów żywnościowych, ich zestawianiu w posiłkach oraz prawidłowym odżywianiu się podczas ciąży. Książka zawiera proste przepisy kulinarne z kuchni tradycyjnej oraz współczesnej, które mam nadzieję znajdą uznanie wśród młodych czytelniczek. Kilka stron poświęconych jest higienie ciała oraz kosmetykom wskazanym podczas ciąży.


dieta w ciy
Artykuły