Dieta w ciąży – Zdrowe odżywianie w ciąży – morele suszone

Morele suszone z uwagi na swoje cenne składniki odżywcze, specyficzne właściwości prozdrowotne i Zdrowe odżywianie w ciązy - morele suszoneodmładzające powinny jak najbardziej znaleźć się w diecie kobiety oczekującej dziecka (każdej z nas również). Podobno dzikie morele uznawane były przez Hunzów * jako źródło zdrowia i długowieczności. Morele to owoce, które kuszą swoją delikatnością, aksamitem i smakowitością. Trudno się im oprzeć, dlatego latem należy sięgać po świeże owoce. Z kolei zimą i wiosną pozostają nam morele suszone**, które obfitują w cenne składniki odżywcze.

Są źródłem kwasu foliowego (czynnik krwiotwórczy,  wzrost komórek), żelaza (prawidłowa hemoglobina), co ma ogromne znaczenie dla kobiety w ciąży. Oprócz tego morele dostarczają ogromnych ilości potasu (właściwa gospodarka wodna organizmu, prawidłowa praca serca); magnezu (na serce i nerwy); wapnia (mocne kości); β – karotenu, który w organizmie ulega przemianie do witaminy A (prawidłowy proces widzenia, gładka skóra). Praktycznie 6-7 moreli suszonych zabezpiecza dzienne zapotrzebowanie  na tę witaminę. Znajdziemy tutaj też sporo niacyny (uszczęśliwia nerwy i poprawia nastrój, odpowiada za mięśnie, zapobiega przebarwieniom i chorobom skóry), witaminy B5 (zdrowe włosy, witalność) oraz witaminy C (warunkuje odporność). Bardzo dobrze jest dodać kilka suszonych moreli do zup mlecznych, jogurtu naturalnego, twarożku ze śmietanką. To znakomite uzupełnienie pod względem składników odżywczych.

*Hunzowie – ludność żyjąca w wysokich Himalajach (Pakistan), charakteryzującą się niesamowitym  zdrowiem, witalnością  i długowiecznością. Starcy powyżej 100 lat nie są tu rzadkością.

**Morele suszone często są siarkowane. Dwutlenek siarki może jednak uczulać, na co szczególnie powinna zwrócić uwagę kobieta w ciąży. Polecam morele suszone ze sklepów „bio”, gdzie można kupić żywność bez  konserwantów.

Grażyna Tuchmacher

Szanowny Gościu, witam Cię na mojej stronie dotyczącej zdrowego odżywiania w ciąży. Odżywianie i higiena w ciąży to podstawa przyszłego zdrowia dziecka. Mam nadzieję, że porady i wskazówki, które tutaj znajdziesz okażą się dla Ciebie pomocne. Polecam również uwadze swoją książkę Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej, która została wydana przez krakowskie wydawnictwo „Impuls”. W książce przyszła mama znajdzie informacje o wartościach odżywczych podstawowych produktów żywnościowych, ich zestawianiu w posiłkach oraz prawidłowym odżywianiu się podczas ciąży. Książka zawiera proste przepisy kulinarne z kuchni tradycyjnej oraz współczesnej, które mam nadzieję znajdą uznanie wśród młodych czytelniczek. Kilka stron poświęconych jest higienie ciała oraz kosmetykom wskazanym podczas ciąży.


dieta w ciy
Artykuły