Na co szczególnie powinna zwrócić uwagę kobieta ciężarna planując swoje posiłki?

      • Warzywa i owoce kupuj zawsze świeże i najwyższej jakości.
      • Surówki z warzyw i owoców koniecznie sporządzaj na krótko przed spożyciem, nie przechowuj w lodówce i nie pozostawiaj   ich do następnego dnia. Świeże surówki to cenne źródło witamin, zwłaszcza C i  β karotenu (barwnika żółtopomarańczowego) oraz składników mineralnych.


    • Staraj się wykorzystywać owoce i warzywa sezonowe, które łatwo można nabyć na targowisku czy małym warzywniaku.
    • Uwzględniaj w posiłkach warzywa zielone, które dostarczają cennego kwasu foliowego, potrzebnego do prawidłowego rozwoju płodu.
    • Codziennie w posiłkach uwzględniaj mleko i jego przetwory, czyli kefir, jogurt, maślankę, twaróg i wszelakie sery, które są znakomitym źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego wapnia, witamin z grupy B. Z mleka i jego przetworów można sporządzać wiele smacznych potraw na śniadanie, obiad, podwieczorek czy kolację.

Odżywianie w ciąży

  • Potrawy z udziałem mleka i jego przetworów wzbogacaj rodzynkami lub suszoną morelą, które są cennym źródłem żelaza, niezbędnego do produkcji czerwonych  krwinek. Morela dodatkowo jest źródłem dużej ilości potasu.
  • Z produktów białkowych koniecznie uwzględniaj jaja 4-5 szt. tygodniowo, najlepiej z chowu na wolnym wybiegu. Jaja to wspaniałe źródło cennego, łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka; niemalże wszystkich witamin; szerokiej gamy składników mineralnych, w tym dobrze przyswajalnego żelaza i wapnia. Trzeba pamiętać, że żelazo zapobiega niedokrwistości czyli anemii. Jaja to też źródło kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Można powiedzieć, że jajo zawiera niemalże wszystkie  składniki odżywcze potrzebne  organizmowi człowieka, w dodatku w najwłaściwszych proporcjach.
  • Kilka razy w tygodniu planuj potrawę z udziałem ryb. Na szczególną uwagę zasługują łosoś norweski i bałtycki, śledź, makrela, a z ryb słodkowodnych karp, pstrąg, sandacz czy szczupak. Ryby słodkowodne powinny pochodzić z hodowli ze sprawdzonych źródeł. Ryby to świetne źródło lekkostrawnego białka; wszelkich witamin , w tym A, D, E, K oraz z grupy B; składników mineralnych m.in. wapnia, fosforu.
  • Z drobiu najzdrowsze jest mięso indycze i z kurcząt, z którego możesz sporządzić smaczne i zdrowe potrawy. Mięso drobiowe gotowane lub pieczone doskonale nadaje się zarówno jako wędlina do kanapek, czy do głównego dania na obiad.
  • Planując potrawę z innych mięs, zwróć uwagę szczególnie na cielęcinę, jagnięcinę, chudy schab, polędwiczkę, głównie gotowane czy pieczone w rękawie.
  • Ograniczaj sól, której nadmiar jest szkodliwy dla organizmu. Zatrzymuje wodę i może powodować opuchlizny kończyn. Nadmiar soli w organizmie znacznie zwiększa ciśnienie krwi, co jest zawsze niebezpieczne, a tym bardziej w okresie ciążowym.
  • Sól możesz zastąpić przyprawami ziołowymi ze sklepów ekologicznych lub z własnej hodowli na parapecie czy balkonie.
  • Jako dodatek skrobiowy do głównego dania obiadowego uwzględniaj nie tylko ziemniaki, ale również ryż brązowy oraz kaszę gryczaną. Ryż brązowy i kasza gryczana to znakomite źródło węglowodanów, ale też witamin z grupy B, nazywane witaminami na dobre nerwy.
  • Do smarowania pieczywa stosuj głównie masło surowe, dobrej jakości i bardzo świeże.
  • Z pieczywa wybieraj najlepiej typu graham, razowe. Zwróć uwagę, że nie każdy chleb ciemny jest zdrowy. Część z nich udaje razowy, gdyż barwę jego uzyskuje się przez dodatek skarmelizowanego cukru. Z kolei większość pieczywa jasnego ma w swoim składzie wszelkiego rodzaju polepszacze. Zatem czytaj co jest napisane na etykiecie.

 

Więcej wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania w ciąży oraz diety w ciąży znajdziesz w mojej książce o ciąży oraz na blogu.