miód pszczeliMiód pszczeli – to naturalny lek wytwarzany z nektaru kwiatowego i spadzi. Dobrze byłoby nabywać go od zaufanych pszczelarzy, aby uniknąć zakupu miodu zafałszowanego*. Miód działa na organizm człowieka niczym naturalny antybiotyk, dzięki obecności bioenzymów, które posiadają właściwości bakteriobójcze. Miód w swoim składzie zawiera cenną glukozę i fruktozę  (cukry proste), które łatwo się wchłaniają, dostarczają człowiekowi niezbędnej energii.

Istotne jednak jest w jakiej formie spożywamy miód. Najlepiej pić go na czczo  rozpuszczony w letniej** wodzie ( wieczorem należy pełną łyżeczkę miodu włożyć do szklanki przegotowanej schłodzonej wody i pozostawić na noc). Miód rozpuszczony w ten sposób posiada zdecydowanie większą prozdrowotną moc, ponadto od razu się wchłania do krwioobiegu bezpośrednio przez błonę śluzową żołądka. Zaopatruje w ten sposób w glukozę mięsień sercowy, mózg oraz wątrobę. Miód zwiększa wydolność serca, dzięki obecności potasu w dużych ilościach. Obniża ciśnienie krwi, hamuje procesy miażdżycowe, korzystnie działa na układ krążenia. Nadto miód spożywany na czczo rozpuszczony w wodzie pobudza perystaltykę jelit, co ułatwia poranną defekację.

Do bardzo popularnych i ulubionych miodów należą m.in. lipowy, akacjowy, rzepakowy oraz wielokwiatowy. Ten ostatni polecany głównie dzieciom (powyżej 1-go roku życia), gdyż jest  w smaku bardzo delikatny, łagodny i pochodzi z kwiatów kwitnących latem. Wspomaga leczenie przeziębień oraz wszelkich infekcji dróg oddechowych. Inny miód lipowy jest bardzo smacznym miodem, o specyficznym zapachu lipy. Posiada silne właściwości przeciwzapalne, wyksztuśne i przeciwalergiczne, działa niczym antybiotyk.  Wskazany podczas leczenia grypy i wszelkich przeziębień, którym towarzyszy męczący kaszel, katar. Ponadto miód lipowy wycisza nerwy i rozdrażnienie, co często ma miejsce podczas przeziębienia. Z kolei miód akacjowy w porównaniu z innymi miodami ma zdecydowanie więcej fruktozy, co powoduje jego wolniejszą krystalizację. Odtruwa wątrobę, działa leczniczo na nią i drogi żółciowe, korzystnie wpływa na nerki i układ moczowy, zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Zalecany  cukrzykom. Miód rzepakowy polecany głównie osobom z problemami układu krążenia  (nadciśnienie, miażdżyca naczyń krwionośnych, arytmia). Bardzo cenionym miodem jest miód wrzosowy, rzadko spotykany, polecany w kamicy nerkowej, schorzeniach dróg moczowych oraz gruczołu krokowego.

*Miód pszczeli bez oznak zafałszowań zawsze się krystalizuje po dość krótkim czasie (od kilku dni do kilku miesięcy). Wyjątek stanowi miód akacjowy, który krystalizuje się dopiero po upływie nawet roku, gdyż ma przewagę fruktozy. Miód prawdziwy po włożeniu do szklanki z  wodą nie rozpuszcza się, a osadza na dnie szklanki. Dopiero dokładne mieszanie łyżeczką powoduje jego rozpuszczenie.

** Nie należy słodzić miodem gorącej herbaty czy dodawać do gorącego mleka. Enzymy zawarte w miodzie najlepiej działają w temperaturze poniżej 40° C. Rozpuszczając miód w gorących płynach niszczymy praktycznie większość bioenzymów zawartych w miodzie.