pomidoryCiepłe lato sprzyja płodom rolnym, do których należą też pomidory. Ważne jest, aby kobieta w ciąży jak najwięcej korzystała z warzyw i owoców sezonowych dostępnych na naszym rynku. Należy jednak pamiętać, aby nabywać je w sprawdzonych sklepach ze zdrową żywnością lub od zaprzyjaźnionych działkowców. Pomidory swoją piękną czerwoną barwę zawdzięczają obecności w nich znacznej ilości karotenoidów.

Do tej grupy należy likopen, który jako silny antyutleniacz zwalcza wolne rodniki w organizmie człowieka i w ten sposób chroni przed nowotworami. Karotenoidy korzystnie też wpływają na hemoglobinę, poprawiają wygląd skóry, włosów, paznokci. Należy jednak pamiętać, aby pomidory i potrawy sporządzane z nich łączyć z tłuszczem, dzięki któremu karotenoidy są lepiej przyswajane. Pomidory to świetne źródło witaminy C, zwłaszcza w okresie letnio-jesiennym, która wzmacnia i uodparnia organizm człowieka. Nie brak też innych witamin: E (na serce, urodę, płodność), z grupy B, w tym PP (dobry nastrój, spokojny sen, ładny wygląd skóry) i kwas foliowy (czynnik krwiotwórczy). Ogólnie pomidory wzmacniają serce, ożywiają mózg, pomagają w budowie tkanki łącznej, chronią błony śluzowe, usuwają zaparcia (ważne dla kobiety w ciąży), pomagają w produkcji hormonów. Z uwagi na znaczne ilości potasu pomidory odkwaszają organizm, dzięki czemu zachowana jest równowaga kwasowo-zasadowa w organizmie człowieka. Z innych minerałów nie brak też sodu, cynku, magnezu, żelaza, miedzi, manganu.

Uwaga! Należy pamiętać, aby nie spożywać pomidorów niedojrzałych. Pomidory zielone  są szkodliwe dla człowieka, bowiem zawierają solaninę, substancję trującą, która nie ginie procesie obróbki cielnej, a jedynie podczas dojrzewania. Dlatego kobiety w ciąży szczególnie powinny zwracać uwagę na stopień dojrzałości pomidorów.
Pomidorów również nie należy łączyć ze świeżymi ogórkami. To dość powszechny błąd podczas sporządzania surówek i sałatek. Enzym (askorbinaza) zawarty w ogórkach niszczy witaminę C w pomidorach.